Turizmin yeni rotası Diyarbakır Ekspresi

UĞUR YILDIRIM / Diyarbakır – Turistik Doğu Ekspresi’yle tren yolculuğunu popüler hale getiren TCDD, Turistik Diyarbakır Ekspresi ile seyehat severlere yaz aylarında alternatif bir rota yarattı. Turistik Diyarbakır Ekspresi ilk seferini 19 Nisan’da gerçekleştirdi. Güneydoğunun kadim kenti Diyarbakır’ın adını taşıyan trenin ilk seferine katılan yolcular, tarihi kentin siyah taşlı evlerinin arasında dolaştı, birbirinden lezzetli yemeklerinin tadına baktı.

TCDD Taşımacılık Müşteri Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’nca organize edilen program çerçevesinde 19 Nisan’da Ankara Garı’ndan hareket eden tren Malatya, Diyarbakır, Elazığ ve Kayseri’den oluşan rotasını tamamladıktan sonra önceki gün Ankara Garı’na ulaştı. İlk seferini yapan tren uğradığı şehirlerde büyük coşkuyla karşılandı. Malatya’da trenden inen yolculara kayısı ikram edildi, Diyarbakır’da davul zurnalar, Elazığ’da çayda çıra ekipleri yolcuları karşıladı. Trenin ilk seferine katılan yolcular mola verilen şehirlerin turistik ve tarihi mekanlarında bol bol fotoğraf çekme imkanı da buldu. Diyarbakır’da bir gece konaklayan yolcular, şehrin turistik rotalarını adım adım gezdi. Coğrafi işaretli yemeklerinin tadına baktı, alışveriş yaptı.

Hedef 1 milyon turist

Turistik treni heyecanla bekleyenler arasında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası üyeleri de vardı. Başkan Mehmet Kaya, Turistik Diyarbakır Eksperi’nin şehrin tanıtımı için çok büyük avantaj olduğunu söyledi. Kaya, “Yılda 1 milyonu aşkın turistin hem esnafımıza hem de kentimize önemli katkıları var ama bu trenle Ankara’dan Diyarbakır’a kadar ülkemizin güzellikleri görülecek ve duracağı kentlere de katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Turistik Diyarbakır Ekspresi’nin 1051 kilometrelik güzergahı, doğal güzelliklerin yanısıra, tarihin izlerini de taşıyor. Güzergah yolculara, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılında gerçekleştirdiği Diyarbakır seyahati sırasında hayran kaldığı için treni durdurduğu Hazar Gölü’nü ve Fırat Demiryolu Köprüsü’nü yakından görme imkanı da tanıyor.

Haftada bir sefer

Ankara-Diyarbakır Turistik Treni, Ankara’dan haftada bir kalkacak. 180 yolcu kapasiteli tren, 9 yataklı ve 1 yemekli vagondan oluşuyor. Trenin oda bilet fiyatı çift kişilik konaklamalı Ankara’dan Diyarbakır’a gidiş 9 bin TL, Diyarbakır’dan Ankara’ya dönüş 8 bin TL’den satışa sunuluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir